metabolik-cerrahiŞeker hastalığını ameliyat ile tedavi edebileceğini iddaa eden Doç. Dr. Alper Çelik son zamanların en çok takip edilen doktorlarından birisi oldu. Doç. Dr. Alper Çelik’in kim olduğunu merak eden takipçilerimiz için Doç. Dr. Alper Çelik’in kısaca özgeçmişini siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istiyoruz. Metabolik hastalıkların ameliyat yöntemi kullanılarak tedavi edilmesine metabolik cerrahi denilmektedir. Doç. Dr. Alper Çelik 26.02.1975 tarihinde Aksarayda doğdu. İlkokulu İskenderun Namık Kemal İlkokulu ortaöğrenimini İskenderun İstiklal Makzume Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

1993 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıbbiye eğitimine başladı. 2000 yılında Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde genel cerrahi ihtisasına başladı ve 2004 yılında ihtisasını tamamladı. 2005 yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde önce öğretim üyesi, sonrasında Yrd. Doç. Dr. olarak öğretim üyeliği yaptı. 2007 yılında Prof. Dr. Fumio Konishi’nin davetlisi olarak Japonya Saitama Medical Center of Jichi Medical University’de clinical and research fellow olarak çalıştı. Bu sürede iki adet araştırma projesi tamamladı ve aynı dönemde Dr. Kazunori Kasama ile çalışma ve araştırma yapma imkanı buldu. 2008 yılında öncelikle Brezilya Sao Paolo Sao Camilio Hospital’de Dr. Ricardo Cohen ve Dr. Louis Berti ile çalışma olanağı buldu. Sonrasında Hindistan’da Dr. Muffazal Lakdawala ve Dr. Suren Ugale ile çalıştı. Bu sürede 1. ACMOMS (1st Asian Consensus Meeting on Metabolic Surgery) toplantısına oylama üyesi olarak katıldı. 2009 yılında askerlik görevini Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tamamladı ve 2010 yılında önce İtalya Genova’da Uluslar arası Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği Başkanı ve Obesity Surgery Dergisi’nin Şef Editörü Prof. Dr. Nicola Scopinaro’nun yanında BPD (Biliopankreatik Diversiyon) ameliyatının eğitimini aldı.

Aynı yıl içinde Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ndeki görevinden ayrılarak Universal Hospitals bünyesindeki Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaya başladı. 2010 yılında öncelikle Hindistan Hyderabad kentinde Ileal İnterpozisyon Operasyonu ile ilgili 1. Dünya Workshop uygulamasına katıldı ve bu ameliyat ile ilgili olarak Dr. Surendra Ugale ve Dr. Aureo DePaula ile çalışma imkanı buldu. 2011 yılında Japonya’da yapılan IFSOAPC (International Federation For Surgical Treatment of Obesity and Related Disorders-Asia Pacific Chapter) toplantısında oturum başkanlığı ve konsensus konferansında oylama üyeliği yaptı. 2011 yılı Haziran ayında Doçent olan Çelik son olarak Eylül ayında Almanya Hamburg’da yapılan IFSO toplantısına katıldı. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve Japonca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Devamını okumak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.