cocuk

Uz. Dr. Ayşe YÜRÜMEZ

Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Sevgi; çocuğumuzu başarılı, sevimli uslu ya da güzel olduğu için değil; kendisi olduğu için sevildiği inancını ona verebilmektir. Çocuk yönünden önemli olan sevildiğine güvenmektir.

Anne baba olmak dünyada insanların sahip olduğu en güzel duygudur. Bu güzel varlığa sahip olduktan sonra insanlarda nasıl bakacağım, nasıl eğiteceğim düşüncesi başlar. Çocuk yetiştirmede amaç sağlıklı kişilik oluşturmaktır. Kişilik, bir insanın duygu ve davranış özelliklerinin bileşimi olarak tanımlanabilir. Kişilik, kalıtımsal niteliklerle çevrenin sürekli etkileşimi sonucu biçimlenir.

Çocuk eğitimi sanat eserini meydana getirmek gibidir. Kalıtım sanat eserinin ana maddesidir, bu ana maddeye dışardan verilen etkilerde kişiliğin oluşmasını sağlar.

Kişiliğin temelleri ilk beş – altı yıl içinde atılır. Çocuğun yetiştirilmesi her şeyden önce temel ve ruhsal gereksinimlerinin karşılanmasına bağlıdır. Bunlar sevgi, disiplin ve özgürlüktür. Sevgi; çocuğumuzu başarılı, sevimli uslu ya da güzel olduğu için değil; kendisi olduğu için sevildiği inancını ona verebilmektir. Çocuk yönünden önemli olan sevildiğine güvenmektir.

Devamını okumak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.