Merhaba anne aramıza hoş geldin. 9 ay boyunca bugünü bekledin. Miden bulandı, kramplar girdi ayaklarına, bacaklarına, istediğin gibi yatamadın, uyuyamadın son zamanlarında… ve çektiğin sıkıntıların hepsinin son bulacağını düşündüğün o gün geldi. Aldın kucağına o minik mucizeyi. Tam ohh rahatladım diyecekken diyemediğini biliyorum. Bedeninle alakalı sıkıntıların hala geçmedi. Şimdi de dikiş yerlerin acıyor, emzirmeye çalışıyorsun ama bir türlü olmuyor, memen acıyor, çocuğu tutmayı bile daha anlayamadın. Evet çok haklısın bunların hepsi şu an senin için çok büyük sıkıntılar ama geçecek. Emzirmeyi, bebeğini doyurmayı öğreneceksin. Ona sarılmayı, dokunmayı, kucaklamayı ve belki de en önemlisi onu sevmeyi öğreneceksin. Tabi bu noktada senin psikolojini bozmak isteyenler hiç boş durmayacak.

Daha hastanedeyken başlayacaklar: “Bu çocuk aç! Doymuyor bu çocuk! Sütün geldi mi? Ayy kucağına alma sen böyle yaparsan hemen kucağa alıştırırsın. Bak sonra çok çekersin demedi deme.” Diye. Şimdi asıl en bombasını söylüyorum. Daha doğum yapalı 3 saat bile olmadan bir de derler ki “Aa karnın hiç inmemiş senin. Ne zaman inermiş karnın? Sanki bebek hala orda gibi.” Bu soruların bir sonu yok maalesef ama sen bil ki o karnın da inecek, o bebek de emecek, o kilolar da gidecek. Sen bu kiloyu 1 günde değil, 9 ay boyunca yavaş yavaş aldın ve verirken de doğru bir şekilde beslenerek, sütüne zarar vermeden belki 9 ay bile sürmeden verebileceksin.

Öncelikle ilk 6 ay önceliğimiz senin sütün. Yanlış uygulayacağın beslenme şekilleri süt üretimini azaltabilir hatta kesilmesine neden olabilir. 6 ay zayıflamak için herhangi bir rejim uygulanması doğru değil fakat sen bu süreçte hiç kilo vermeyeceğim o zaman diye düşünme. Çünkü sağlıklı beslendiğinde şişliğinin, ödeminin ve senin olmayan kiloların gittiğini göreceksin. Emziren annelerin en büyük yanlışı; sütünün artması için (yine etrafın baskısı sonucu) bol şekerli kompostolar, tatlılar gibi çok yüksek kalorili besinler tercih edilmesi. Halbuki sütünü arttırmak için bunlara hiç ihtiyacın yok. Gel sana nelere ihtiyacın olduğunu anlatayım. Yeterli su tüketimi: Su süt yapımında en önemli unsurdur.

Günlük 3 litre su mutlaka tüketmelisin. 8-12 bardak olarak da hesap edebilirsin. Bunu sadece içtiğin su olarak düşünme. Şekersiz komposto, süt, ayran gibi içeceklerle de sıvı ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsin. Sana ufak bir tavsiye emzirirken mutlaka yanında suyun olsun. Merak etme emzirirken su içersen çocuğun ağzına su fışkırmaz. Bu saçma düşünceyi daha önce hiç duymadıysan gerçekten çok şanslısın 😊 Yeterli kalori alımı: Sağlıklı bir anne günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bu sütü üretmek için harcadığı kalori ortalama 750 kaloridir. Yani bu dönemde annelerin almaları gereken kalori miktarları artar. Beslenmene ek 300-500 kalori ek yapılması gerekirken geriye kalan 250 kaloriyi gebelikten kazandığın depolardan harcarsın. Yani bu dönemde emzirerek gebelik kilolarını verebilirsin. Ama çabuk sevinme. Öyle bir anda bütün kilolar gitmez tabi ki. Ayda 2 kilo ağırlık kaybı en güzeli. Fazlası yukarıda anlattığım gibi zararlı olabilir. Günlük aldığın kalori miktarı 1800’den az olmamalı.