bel-fitigi

Op. Dr. A. Feridun KUNAK

Ortopedi ve Travmatoloji -Akupunktur Uzmanı

Bel kemiklerinin arasında bulunan kıkırdak yastıkçıklarının kayması sonucu bel bölgesindeki sinire baskı yaparak bele ve bacağa vuran ağrılardan oluşmaktadır. Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Bel fıtığı,beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Bel Fıtığının Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Bilindiği gibi bel ve bacak ağrısı en belirgin şikayetlerdendir. Zamanla bacaklarda uyuşma ve kuvvet kaybı görülür. Daha önce yaptığı hareketleri yapmada zorlanma da ve hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve yürürken topallama gibi şikayetleri olabilir. Hastalık ilerledikçe idrar ve büyük abdestini tutamama veya yapamama, bacaklarda felce doğru gidiş olabilir. Hastalığın bu derece ilerlemesine izin verilmeden tedavisine başlanmalıdır. Tabi ki doktor kontrolünde yapılmalıdır. Halk arasında bilinen,bilinçsizce yapılan bel çekme diye tabir edilen işlemlerden uzak durmak gerekir.

Bel Fıtığının Teşhisi Nasıl Konulur?

Bel ve bacak ağrısı olan her hastaya mutlaka bel fıtığıdır diyerek yaklaşmamak gerekir. Bel fıtığına benzeyen bir çok hastalık vardır. Spor yaralanmalarından, romatizmaya, enfeksiyon hastalıklarından kansere kadar pek çok hastalık bel veya bacak ağrısıyla ortaya çıkabilir. Bu nedenle öncelikle teşhisin ne olduğu hakkında net bir bilgiye sahip olmak gerekir. Tedavide başarılı olabilmek için öncelikle doğru teşhis çok önemlidir. Bel fıtığını teşhis etmekte. Manyetik rezonans görüntüleme metodu ile röntgen önemli rol oynamaktadır.

Devamını okumak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.