Uzm. Dr. Ümran Göksoy
Özel Ortadoğu Hastanesi Dermatoloji Bölümü

Hayat bir yarış pisti. Gerek iş, gerek sosyal, gerekse özel hayatımızda insanlarla sürekli bir yarış içindeyiz. Yarışın konusu bazen bir eş bazense iş.. Zor yanı ise yarışmaya sürekli yeni rakiplerin katılıyor olması. Başarı için bilgi, beceri ve deneyim şart. Ancak bazen bunların varlığı tek başına yeterli değil. Kişinin dış görünüşü de tercih edilmesinde ve başarılı olmasında büyük rol oynuyor. Zamanla yarış pistine sizden daha genç, daha güzel ve daha çekici insanlar katılıyor ve bazen hayat şartları sizi onlarla aynı kulvarda yarışmaya zorluyor. Tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde artık yaşımıza meydan okuyabiliyor ve olduğumuzdan daha genç ve güzel görünebiliyoruz. İşte bu yüzden günümüzde artık hiç kimse yaşlanma sonucu gelişen deri değişikliklerini olduğu gibi kabul etmiyor.

Eskiden estetik ve güzellik denince akla cerrahi işlemler gelirken artık ameliyatsız estetik ile güzelleşmek mümkün. Ameliyatsız estetik işlemler sayesinde kişi günlük işlerini aksatmadan, birkaç dakika veya bir iki saatini ayırarak istediği görüntüye kavuşabiliyor. Üstelik, işin uzmanı doktorlar tarafından yapıldığında, işlem sırasında ve sonrasında kişinin derisinde çoğu zaman kişiyi rahatsız edecek boyutta bir kızarıklık, morluk veya ödem gibi sorunlar oluşmuyor.

Botilinum toksin uygulamaları, dolgu uygulamaları, ip uygulamaları (örümcek ağı estetiği, Fransız askı vs.), PRP uygulamaları, mezoterapi uygulamaları, kollajen aşısı, gençlik aşışı ve lazer tedavileri önde gelen ameliyatsız estetik işlemlerden birkaçı. Bunlardan botilinum toksin uygulamaları en çok tercih edilen ve yüz güldürücü sonuçlar elde edilen, en temel kozmetik uygulama. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza kısaca botilinum toksini uygulamaları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Botilinum toksini Clostridium botilinum adlı bir bakteri tarafından üretilen bir toksindir. Bu toksin uygulanan kaslarda geçici bir hareket kaybına sebep olur. Yüzümüzün üst 1/3 ünde bulunan kaslarımızın sürekli çalışmasıyla yaşımız arttıkça derimizde enine yerleşimli alın çizgileri, dikey yerleşimli kaş çatma çizgileri, göz çevresindeki kaz ayağı çizgileri, burun üstündeki tavşan çizgileri, dudak çevresindeki sigara çizgileri giderek belirginleşir. Mimiklerini çok kullanan kişilerde bu çizgiler kişinin yaşıyla uyumsuz olarak çok daha belirgin olabilir ve kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Botilinum toksini uygulamalarıyla bu çizgilere sebep olan kaslarda geçici hareket kaybı oluşturarak bu çizgilerin yok olmasını sağlayabilmekteyiz. Bununla beraber derimiz daha gergin ve parlak bir görünüm kazanır.

Botilinum toksin, hedeflenen alana birkaç noktadan çok ince iğnelerle uygulanır. İşlemin, kişiyi rahatsız edecek boyutta ağrısı olmadığı için öncesinde bölgesel uyuşturucu kremler uygulanmaz ve 10 dakika gibi kısa bir sürede işlem tamalanır. İşlem sonrasında herhangi bir kızarıklık, morluk veya ödem oluşmadığı için kişi günlük sosyal hayatına, hemen işlem sonrasında dönebilir. Uygulamanın etkisi 3-5 gün içinde başlar ve 2 hafta sonra tam etkisini görürürüz.

Botilinum toksini uygulamasının etkisi 4-6 ay kadar sürer. Bu süre sonunda mimik kaslarımız tekrar eskisi gibi aktif bir şekilde çalıştığı için kişinin mimik çizgileri tekrar belirginleşir ve işlemin tekrarı gerekir.

Botilinum toksini uygulamaları hakkında yanlış bazı bilgiler bulunmakta. Bazı kişilerin düşündüğünün aksine botilinum toksini;

-Yılan zehiri değildir.

-Derimize veya iç organlarımıza zarar vermez.

-Etkisi geçtiğinde derimiz olduğundan daha yaşlı görünmez.

-Bağımlılık yaratmaz.

-20 li yaşlardan itibaren uygulanabilir.

Botilinum toksini doğru kişiye, doğru hekim tarafından, ruhsatlı bir işletmede ve doğru ilaçla yapıldığında mükemmel sonuçlar verir.

Botilinun toksini Türkiye de Botox ve Dysport marka isimleriyle satılmaktadır. Uygulamayı dermatolog veya plastik cerrah gibi alanında eğitimli hekim dışında hiç kimse yapamaz. Yasa dışı estetik işlemlerin uygulandığı “Merdiven altı” diye bilinen ruhsatsız yerlerde, orijinal olmayan botilinum toksini ile, bu konuda yetkili olmayan
kişiler tarafından yapılan uygulamalar sonucunda hastalar sonu ölüme kadar varan çok ciddi yan etkilerler yaşayabilmektedir.

Sağlıkla güzelleşebilmek için botilinum toksini uygulamalarınızı aksatmayın. Uygulamanızı dermatolog veya plastik cerrah gibi işin uzmanı bir hekime, orijinal botilinum toksini ile yaptırın.

Yaşınıza meydan okuyarak, güzel ve hoşçakalın