maNga grubu nasıl bir araya geldi?

MaNga ilk olarak Yamyam’in barlarda “cover” parçalar çaldıkları gruptan istediği müziği yapamamasından dolayı yolunu ayırması ile 2001 yılı Eylül ayına doğru şekillenmeye başladı. Onun en büyük isteği kendi parçalarını çalan bir grup kurmaktı. Yapmak istediği tarzı da 95’ten beridir etkilendiği numetal ve hardcore tarzında gruplarla yavaş yavaş oluşturmaya başlamıştı kafasında. İlk olarak gruba Özgür dahil oldu, sonra Ferman ve sonra da Cem’in katılımıyla maNga bugünkü kadrosunu oluşturdu ve kendi müziğimizi yapmaya başladık. Sing your song yarışmasına katıldık ve yarışmada 2. olduktan sonra albüm maceramız başlamış oldu.

2004 yılında ilk albümünüz “maNga +” ile buluştuk. Nu-Metal öğeleri ile Anadolu ezgilerinin bir arada kullanılmasına nasıl karar verdiniz, yıllar sonra geriye baktığınızda aynı heyecanla dinlediğiniz şarkılar var mıdır?

Bizim yaptığımız müzikte, kendi şarkılarımızda bu hep vardı. Birçok şarkımızda “Ney” duyuyorsunuz hala da kullanmaya devam ediyoruz. Anadolu ezgileri şarkılarımızda hep var ve olmaya da devam edecek. Yeni albümde de bu ezgileri görebilirsiniz.

17 yıldır bir grubu bir arada tutmak oldukça zor. Bunu neye bağlıyorsunuz, arkadaşlığa mı yoksa profesyonelliğe mi?

İkisi de bir arada aslında. Bizim işimiz sabah gidip akşam eve döndüğümüz bir iş değil. Turnedeyken özellikle üst üste 4-5 konser yaptığımızda 24 saat bir aradayız. Dolayısıyla arkadaş olamasak zaten bu işi yürütemeyiz. Fakat zaman zaman tabi ki bizim de kendi aramızda fikir ayrılıklarına düştüğümüz yerler oluyor. Bu durumlara da profesyonelce yaklaştığımızda zaten her şeyi açık açık konuşup mutlaka bir uzlaşma noktasına varıyoruz. Sanırım 17 yıldır bir arada kalmamızın sırrı da burada.

Sahneye çıktığınızda ne hissediyorsunuz?

Sahne bizim kendimizi en iyi hissettiğimiz yer, bu işi yapma sebebimiz. Dinleyicilerimizle buluşmak aynı coşkuyu beraber paylaşmak bizim için tarif edilemez bir duygu. Çok güzel besteleriniz var. Bir Kadın Çizeceksin, Kal Yanımda, Bitti Rüya…

Hepsi de çok güzel. Sizin için özel bir şarkı var mı?

Her şarkının ayrı bir hikayesi var, o nedenle her şarkımız bizim için ayrı önemli ve değerli. Fakat sahne üzerinde “Alışırım Gözlerimi Kapamaya” çalmaktan gerçekten çok keyif alıyoruz. Müzik dışında yapmak istediğiniz şeyler var mı? Hepimizin özel hayatlarında ilgilendiğimiz hobilerimiz var fakat kendimizi müzik dışında başka bir iş yaparken düşünemiyoruz 🙂

Yeni çalışmalarınız var mı, albüme ne zaman kavuşacağız?

3 şarkı yayınladığımız maXisingle Ekim 2018’de bir albüme tamamlayacağız. Toplamda 10 şarkının olduğu bir albüm olacak. Çok güzel işler yaptınız, ödüller aldınız.

Bundan sonra yapmak istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ederiz. Bundan sonra da sahnede olmaya, çalmaya devam etmek istiyoruz.