nurten-demirkolBize kendinizden bahseder misiniz?

1963 yılında Şanlıurfa da doğdum ilk, orta ve lise tahsilimi Ankara da tamamladım. İlk ve ortaokul yıllarımda naçizane ses farklılığını güzel demek istemiyorum bunu aslında dinleyenlerimizin ve izleyenlerimizin takdirine bırakıyorum ama tabi 27 yıllık bir radyo sanatçısı olarak sanırım bunu söyleye bilirim sesimin farklılığını güzelliğini hocalarım keşfetmişlerdi ama ailemin Şanlıurfalı, doğulu olması sebebiyle konservatuara girme arzum gerçekleşmedi. Sonrasında lise devam etti okul korolarında ve çeşitli aktivitelerde.

Nihayetinde 1984 yılında TRT Ankara radyosunun açmış olduğu ilk gençlik korosu sınavını kazandım. orada 1,5 yıl kadar eğitim gördüm devam ederken şuanda da musikimiz için çok büyük önem taşıdığına inandığım amatör korolara başvurdum ve oradaki hocalarım daha sonra da radyo da bizim çok kıymetli üstatlarımız eğitmenlerimiz oldular benim çok büyük şansımdı sanırım.

1985 yılın da gençlik korosu devam ederken amatör olarak da farklı bir şeyler öğrenmek için farklı bir kulvar da korolara devam ettim. Çok değerli hocalarım Kadri ŞARMAN, Ahmet HATİPOĞLU, Cengiz Nadir ÇAĞLAR gibi Türk musikisine gönül vermiş isimlerini altın harflerle yazdırmış hocalarımızın elinde eğitim görürken, 1987 yılında Ankara radyosunun açmış olduğu yetişmiş ses sanatçısı sınavını kazandım çok kısa bir sürede. Çünkü çok arzuluyordum çok çalıştığımı ifade etmeliyim. Matematik gibi fen gibi edebiyat gibi çalışmak gerekiyor sanatta da, çalışmadan olmaz.

Bizimde terimlerimiz var hesaplarımız var ama öncelikli olan bir ses güzelliği, iyi bir kulak, ritim duygusu, tabi güzel bir Türkçe olması gerekiyor. 1987 de radyoyu kazandım ve 27 yıldır halen burada çalışıyorum hem Türk müziği sanatçısı olarak görev yapıyorum hem de zaman zaman farklı bir kulvarda sunucu olarak görev yapıyorum. Halen radyoda pazartesi günleri canlı olarak sunduğum bir program devam etmekte.

Normalde de hep Türk sanat müziğimi dinliyorsunuz? Dinlemeyi sevdiğiniz bir sanatçı ya da farklı bir müzik türü var mı?

Normalde Türk sanat müziği her zaman dinlemiyorum tabi 27 yıl olunca.. Ama bıkma değil tabi ki Ben türküde dinliyorum, pop müziği

de dinliyorum, yabancı müzik de dinliyorum, ilahi de dinliyorum müziğin her türünü seviyorum ve evimde şuanda sadece Türk müziği yok.

Hangi sanatçıyı dinliyorsunuz sorunuza nasıl cevap verebilirim çok klasik olacak Müzeyyen Senar yada Safiya Ayla demeyeceğim. Günümüz müziğini daha çok seviyorum. Teknolojik acıdan beslendiği için eski musikimizin yetersiz olduğunu düşünüyorum. 2015 yılında ki Türk sanat müziği ile bundan 600 yıl önceye gittiğimiz de çok büyük fark görüyoruz , büyük bir aşama var, teknoloji, bilgisayar hayatımızın her yerine girdiği gibi sanatta da çok önemli faktörler oynuyor ama tabi neticede bunun altını besleyen iyi bir ses, iyi bir kulak, müzik sevdası mutlaka olmalı. Herkesin çalışmasını yaptığı bir teknolojiyi kullandığınız zaman çok büyük bir aşama kaydediyorsunuz

Devamını okumak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.